Kluczowe dane
6,01 mln pojazdów dostarczonych klientom na świecie po dziewięciu miesiącach, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej (6,6 mln szt.)
Wzrosty w Ameryce Południowej (+4 procent), Europie Zachodniej (+1 procent) oraz Europie Środkowo-Wschodniej (+5 procent) zostały z nawiązką zniwelowane przez wynikające z sytuacji rynkowej spadki w Chinach (-30 procent) i Ameryce Północnej (-4 procent).
678 700 pojazdów elektrycznych (BEV) dostarczonych na świecie do końca września, o 5 procent mniej niż rok wcześniej (717 700 pojazdów); dynamika wzrostu w Europie przyspieszyła do +20 procent w III kwartale
Grupa Volkswagen pozostaje wyraźnym liderem rynku BEV w Europie¹ i w III kwartale znacząco przyspieszyła dynamikę wzrostu, zwiększając dostawy o 20 procent; udział BEV w Europie wzrósł po dziewięciu miesiącach z 18 do 20 procent; w Chinach nowe, opracowane lokalnie modele elektryczne generują pozytywne momentum na wyraźnie kurczącym się rynku; rynek BEV w USA znacząco spadł po wygaśnięciu rządowych programów dopłat – przy utrzymującej się silnej presji ceł importowych dostawy BEV spadły tam o 78 procent.
Portfel zamówień na pojazdy elektryczne (BEV) w Europie podwoił się w porównaniu z końcem 2025 roku
Napływ zamówień na BEV w Europie wzrósł w III kwartale o ponad 60 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku; w szczególności niedawno wprowadzona Electric Urban Car Family – obejmująca modele VW ID. Polo i ID. Cross², Škoda Epiq oraz CUPRA Raval – cieszy się dużą popularnością wśród klientów, z blisko 150 000 zamówień do tej pory; napływ zamówień na wszystkie rodzaje napędów w Europie wzrósł o 4 procent w pierwszych trzech kwartałach; portfel zamówień zwiększył się o około 11 procent w porównaniu z końcem 2025 roku, a udział BEV w portfelu zamówień wzrósł do około 40 procent.
368 000 pojazdów z napędem PHEV i EREV dostarczonych na świecie, o około 23 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku
Rośnie popyt na pojazdy z nowoczesnymi napędami hybrydowymi typu plug-in drugiej generacji (PHEV) oraz z range extenderem (EREV); w Chinach dostawy pojazdów zelektryfikowanych wzrosły w III kwartale o około 30 procent w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, przy szczególnie dużym popycie na modele PHEV i EREV.
Rozwój w głównych regionach
Europa
W Europie dostawy wzrosły o 1,7 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, osiągając 2 956 000 pojazdów. Europa Zachodnia odnotowała wzrost o 1,1 procent, a Europa Środkowo-Wschodnia o 5,3 procent. W Niemczech klientom przekazano o 0,9 procent więcej pojazdów.
Ameryka Północna
Dostawy w Ameryce Północnej kształtowały się zasadniczo w linii z rynkiem, przy wsparciu nowych modeli, takich jak Tiguan. Łącznie 680 200 klientów odebrało pojazdy marek należących do Grupy, o 4 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na kluczowym rynku USA dostawy spadły o 7,8 procent w wymagającym otoczeniu, charakteryzującym się sytuacją celną oraz zmianami w regulacjach.
Ameryka Południowa
Grupa Volkswagen dostarczyła w regionie 502 500 pojazdów, co oznacza wzrost o 4,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Na kluczowym rynku Brazylii wzrost wyniósł 12,3 procent.
Azja i Pacyfik
Dostawy spadły o 27,9 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, do 1 591 300 sztuk. Grupa Volkswagen nie zdołała uniknąć znaczącego spadku całego rynku chińskiego, zwłaszcza w segmencie pojazdów z silnikami spalinowymi, i odnotowała zmniejszenie dostaw o 30,2 procent.
Najlepiej sprzedające się modele elektryczne (BEV)
| Škoda Elroq | 92 200 |
| Volkswagen ID.4/ID.5 | 81 900 |
| Škoda Enyaq (w tym Coupé) | 72 700 |
| Volkswagen ID.3 | 61 100 |
| Audi Q6 e-tron (SUV/Sportback) | 50 400 |
| Volkswagen ID.7 (w tym Tourer) | 47 500 |
| Audi Q4 e-tron (SUV/Sportback) | 47 000 |
| Volkswagen ID. Buzz (w tym Cargo) | 42 000 |
| CUPRA Born | 29 000 |
| Audi A6 e-tron (Avant/Sportback) | 27 600 |
1) UE27 + Norwegia + Islandia + Zjednoczone Królestwo + Szwajcaria
2) Volkswagen ID. Cross: zużycie energii w cyklu mieszanym 16,9–14,3 kWh/100 km, emisja CO₂ w cyklu mieszanym 0 g/km, klasa CO₂ A
Dostawy pojazdów Grupy Volkswagen – wszystkie typy napędów
| Dostawy do klientów (rynki) | kwiecień-czerwiec 2026 | kwiecień-czerwiec 2025 | Zmiana (%) | styczeń-czerwiec 2026 | styczeń-czerwiec 2025 | Zmiana (%) |
| Europa Zachodnia | 780,000 | 802,900 | -2.8 | 2,528,400 | 2,501,500 | +1.1 |
| Europa Środkowa i Wschodnia | 135,000 | 133,100 | +1.4 | 427,600 | 406,200 | +5.3 |
| Ameryka Północna | 232,700 | 246,900 | -5.8 | 680,200 | 708,800 | -4.0 |
| Ameryka Południowa | 175,300 | 179,700 | -2.4 | 502,500 | 481,800 | +4.3 |
| Chiny | 405,800 | 660,300 | -38.5 | 1,378,800 | 1,974,000 | -30.2 |
| Reszta rejonu Azji i Pacyfiku | 67,200 | 76,800 | -12.4 | 212,500 | 233,900 | -9.1 |
| Bliski Wschód/Afryka | 89,300 | 99,300 | -10.0 | 281,000 | 298,100 | -5.7 |
| Świat | 1,885,300 | 2,198,900 | -14.3 | 6,011,000 | 6,604,300 | -9.0 |
| Dostawy do klientów (marki) | styczeń-marzec 2026 | styczeń-marzec 2025 | Zmiana (%) | styczeń-czerwiec 2026 | styczeń-czerwiec 2025 | Zmiana (%) |
| Brand Group Core | 1,430,900 | 1,664,300 | -14.0 | 4,546,000 | 4,976,000 | -8.6 |
| Volkswagen Samochody Osobowe | 946,600 | 1,172,300 | -19.3 | 3,014,000 | 3,492,600 | -13.7 |
| Škoda | 256,700 | 256,300 | +0.2 | 812,400 | 765,700 | +6.1 |
| SEAT/CUPRA | 133,700 | 136,900 | -2.3 | 433,400 | 439,500 | -1.4 |
| Volkswagen Samochody Dostawcze | 94,000 | 98,800 | -4.9 | 286,100 | 278,200 | +2.8 |
| Brand Group Progressive | 319,200 | 397,100 | -19.6 | 1,056,100 | 1,191,100 | -11.3 |
| Audi | 314,900 | 392,200 | -19.7 | 1,042,200 | 1,175,800 | -11.4 |
| Bentley | 1,800 | 2,400 | -25.5 | 6,000 | 7,200 | -17.5 |
| Lamborghini | 2,600 | 2,500 | +4.1 | 8,000 | 8,100 | -1.9 |
| Brand Group Sport Luxury | 56,200 | 66,100 | -15.0 | 178,500 | 212,500 | -16.0 |
| Porsche | 56,200 | 66,100 | -15.0 | 178,500 | 212,500 | -16.0 |
| Brand Group Trucks / TRATON | 78,900 | 71,500 | +10.5 | 230,400 | 224,600 | +2.6 |
| MAN | 22,100 | 21,500 | +2.6 | 69,300 | 68,400 | +1.4 |
| Volkswagen Truck & Bus | 24,500 | 24,600 | -0.7 | 75,400 | 71,700 | +5.2 |
| Scania | 19,900 | 13,400 | +48.3 | 49,400 | 48,000 | +3.1 |
| International | 12,500 | 11,900 | +5.2 | 36,300 | 36,600 | -0.9 |
| Grupa Volkswagen (łącznie) | 1,885,300 | 2,198,900 | -14.3 | 6,011,000 | 6,604,300 | -9.0 |
Dostawy pojazdów Grupy Volkswagen – samochody elektryczne (BEV)
| Dostawy do klientów (rynki) | styczeń-marzec 2026 | styczeń-marzec 2025 | Zmiana (%) | styczeń-czerwiec 2026 | styczeń-czerwiec 2025 | Zmiana (%) |
| Europa | 209,100 | 174,800 | +19.6 | 586,100 | 522,700 | +12.1 |
| USA | 5,100 | 37,400 | -86.4 | 14,900 | 68,700 | -78.4 |
| Chiny | 18,000 | 25,800 | -30.1 | 48,900 | 85,100 | -42.5 |
| Pozostałe kraje | 8,100 | 14,100 | -43.0 | 28,800 | 41,100 | -30.0 |
| Świat | 240,200 | 252,100 | -4.7 | 678,700 | 717,700 | -5.4 |
| Dostawy do klientów (marki) | styczeń-marzec 2026 | styczeń-marzec 2025 | Zmiana (%) | styczeń-czerwiec 2026 | styczeń-czerwiec 2025 | Zmiana (%) |
| Brand Group Core | 175,700 | 174,600 | +0.6 | 493,600 | 503,300 | -1.9 |
| Volkswagen Samochody Osobowe | 73,900 | 95,200 | -22.4 | 212,200 | 287,900 | -26.3 |
| Škoda | 59,300 | 45,600 | +30.0 | 167,400 | 118,500 | +41.3 |
| SEAT/CUPRA | 24,800 | 19,800 | +25.5 | 65,100 | 57,300 | +13.5 |
| Volkswagen Samochody Dostawcze | 17,700 | 14,100 | +25.9 | 48,800 | 39,600 | +23.4 |
| Brand Group Progressive | 48,700 | 62,000 | -21.5 | 143,700 | 163,400 | -12.0 |
| Audi | 48,700 | 62,000 | -21.5 | 143,700 | 163,400 | -12.0 |
| Bentley | - | - | - | - | - | - |
| Lamborghini | - | - | - | - | - | - |
| Brand Group Sport Luxury | 15,100 | 14,700 | +2.5 | 38,700 | 48,900 | -20.8 |
| Porsche | 15,100 | 14,700 | +2.5 | 38,700 | 48,900 | -20.8 |
| Brand Group Trucks / TRATON | 800 | 800 | -4.9 | 2,700 | 2,100 | +29.2 |
| MAN | 250 | 160 | +55.3 | 640 | 380 | +68.9 |
| Volkswagen Truck & Bus | 380 | 290 | +32.3 | 1,480 | 1,090 | +35.5 |
| Scania | 100 | 360 | -72.2 | 490 | 540 | -8.3 |
| International | 50 | 10 | +487.5 | 50 | 60 | -3.6 |
| Grupa Volkswagen (łącznie) | 240,200 | 252,100 | -4.7 | 678,700 | 717,700 | -5.4 |







